Atrakcje Mazur

Home / Atrakcje Mazur

Atrakcje Mazur

Atrakcje Mazur to przyroda skoncentrowana wzdłuż rzeki Krutyni. Wielkie rezerwaty przyrody, będące pod opieką leśników i dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego to wielkie bogactwo natury.

W okolicznych lasach gnieżdżą się  rzadkie gatunki ptaków na przykład: bielik, rybołów, orlik krzykliwy, puchacz, żuraw, zimorodek, dzięcioł czarny czy kormoran.

Dla tych, którzy chcą spotkać się z dziką zwierzyną oko w oko, polecamy wycieczkę do pobliskiego Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Są tam zwierzęta wielu gatunków: sarny, jelenie, łosie, daniele, dziki, bobry, a nawet wilki, rysie, głuszce, jarząbki i cietrzewie.

Stacja Badawcza PAN w Kosewie Górnym prowadzi działalność turystyczno-edukacyjną, w zakresie fizjologii rozrodczej i zachowania się jeleniowatych. Podczas prelekcji można dowiedzieć się wiele ciekawostek z życia dzikich zwierząt i obejrzeć je z bliska.

Inna Stacja PAN w Popielnie prowadzi hodowlę dzikiego konika polskiego typu tarpan, wielu zwierząt hodowlanych starych ras, żubroni, a także hodowlę bobra europejskiego.

W pobliżu Ośrodka Perła Krutyni są blisko atrakcje Mazur:

Rezerwat przyrody Krutynia Dolna – 760m
Plaża niestrzeżona w Iznocie 1.1km
Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie 3.1km
Leśna ścieżka edukacyjna „Kadzidłowski Las” 3.1km
Zwierzęta Puszczy Piskiej 3.3km
Muzeum Osada Kulturowa w Kadzidłowie 3.3km
Jezioro Smolak (Bobrówko, Mielarówko, Nielarówko)
Jezioro Malinówko (Malinowe)
Jezioro Skok

Atrakcje Mazur, to także popłynąć szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich – proponujemy rejs statkiem, którym możecie Państwo wypłynąć z pobliskiej miejscowości – Kamień.

Ze względu na bliskość popularnych mazurskich osad turystycznych, takich jak Mikołajki (9 km) czy Ruciane-Nida (14 km), Nowy Most może być także doskonałą bazą wypadową w poznawaniu uroków Pojezierza Warmińsko-Mazurskiego.

W pobliskim miasteczku – Ukta, można zobaczyć m.in. kościół neogotycki i drewnianą dzwonnicę z początku XIX wieku. Kawałek dalej odnajdujemy ślady obecności na tych terenach sekty staroobrzędowców rosyjskich – filiponów, którzy na początku XIX wieku osiedlali się tutaj uciekając przed prześladowaniami. Do dzisiaj zachowały się takie atrakcje Mazur jak m.in. drewniana cerkiew i klasztor w Wojnowie, oraz układ zabudowy wsi w Gałkowie.

Wartym zobaczenia jest także kościół gotycki w Nawiadach z 1437 roku, młyn wodny na Krutyni w Zielonym Lasku z XIX wieku, czy też na przykład zabytkowa stodoła mazurska we wsi Krutyń, w której mieści się Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Z miejsc, które zawsze warto odwiedzić na Mazurach, polecamy także wycieczki do św. Lipki gdzie znajduje się piękny klasztor, oraz do dawnej kwatery Hitlera w Gierłoży niedaleko Kętrzyna.

Atrakcje Mazur dostrzegł m.in., przemierzający te tereny kajakiem Melchior Wańkowicz, który opisał je w książce pt. „Na tropach Smętka”.

Print Friendly, PDF & Email